Zekat Nedir, Nasıl Hesaplanır? Zekat Kimlere Farzdır?

Zekat, dinen zengin kabul edilen ve belirli miktarda mala sahip kişilerin Allah rızasını gözeterek ihtiyaç sahiplerine vermesi gereken paradır. Zekât farz olan bir ibadettir. İslam dini paylaşmayı emretmektedir. Dinimiz, zengin ve varlıklı kişilerin belirli miktardaki mallarını yoksul kişiler ile paylaşmasını istemektedir. Zekat vermek için bazı şartların karşılanması gerekmektedir. Zekat verecek kişi, belirli miktarda mala sahip olmalıdır. Kişinin bu mallara sahip olmasından itibaren geçen süre en az bir yıl olmalıdır. Son olarak da kişilerin zekat verebilmesi için bir yıllık borcundan daha fazla mala sahip olması gerekmektedir. Asli ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilere zekât farz değildir. Allah cömert insanları sevmekte ve hanelerine sevap yazmaktadır. Yoksulları gözeten ve ihtiyaçlarını karşılayan kişilerin işlerini denk getirmektedir. 

Nasıl Hesaplanır?

Zekat verecek kişilerin mallarının hesaplanması gerekmektedir. İstenilen koşulu sağlamayan kişiler zekat vermekle yükümlü değillerdir. Zekat vermek için esas alınan ölçü zenginlik ölçüsüdür. Altında 20 miskal, devede 5, sığırda 30, koyun ve keçide 40 adettir.

"Namazı hakkıyla kılın, zekâtı verin ve Resule itaat edin ki merhamet edilesiniz." (Nur Suresi / 56. Ayet)

Allah-ü Teâlâ zekat hakkında emirler vermiştir. Toplumda paylaşmanın önemini vurgulamak için ayetlerinde zekâta yer vermiştir. Zekat vermek istiyor fakat ihtiyaç sahiplerine ulaşamıyorsanız, inanangenc.com sitemizden bağışta bulunabilirsiniz. Zekâtınızı sizlerin adına ihtiyaç sahipleri ile buluşturmaktayız.

Zekat Kimlere Verilir?

Zekat, fakirler, miskinler, zekat toplamakla görevli memurlar, esaretten kurtulacaklar, borçlular, Allah yolunda cihad edenler ve yolda kalmış olanlara verilir. İhtiyaç sahiplerine ulaşan zekat büyük sevaptır. Borçlu olanların borçlarını ödeyerek de zekat verebilirsiniz. Sahip olduğunuz tüm mallar zekat kıstaslarına göre hesaplanmalıdır. Zekat verirken bu ölçülere dikkat etmeniz gerekmektedir. Tüm bunlara ek olarak peşin ödeme imkanı bulamayan kişiler bir yıl içerisinde taksit ile zekat verebilmektedir. İslam dini kullarına kolaylıklar sağlamaktadır.

Zekât Kimlere Farzdır?

Zekat verme ibadetinin geçerli olması için bazı şartlar istenmektedir. Bu şartlar, kişinin müslüman olması, akıl sağlığının yerinde olması, ergenlik çağını geçmiş olmak, hür olmak ve belirli nisap miktarına sahip olmaktır. Bu özelliklere sahip kişilerin zekat vermesi ise farz kılınmıştır.

Zekat vermenin belirli bir zamanı yoktur. İstediğiniz herhangi bir zaman diliminde zekat ibadetini yapabilirsiniz. Burada esas olan tek şey ise sahip olunan malın, sahip olmadan itibaren üzerinden bir yıl geçmesidir. Bu aylar hesaplanırken kamerî ay hesabı uygulanmaktadır. Zekat vermekle yükümlü kişiler, yükümlü oldukları andan itibaren zekat vermelidir. Şartları karşılayan her Müslüman için bu ibadet farzdır. Zekat kulluk borcudur. İhtiyaç sahiplerine bu borcu kısa süre içerisinde ödemeniz gerekmektedir. 

Vergi Zekat Yerine Sayılır mı?

Vergi vermek vatandaşlık görevidir. Zekat ise tamamen dini bir ibadettir. İkisini aynı kategoride incelemek yanlış olacaktır. Devlete ödenen vergiler, zekat ibadeti satılmamaktadır.