Fitre Nedir? Kimlere Verilir, Kimlere Verilmez?

Fitre, İslami açıdan yeterli mala sahip Müslümanların Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine verdiği sadakadır. Fitre vermek vacip bir ibadettir. Diyanet, hangi kişilerin fitre vereceğini, fitre miktarını her sene açıklamaktadır. Ramazan Bayramı'nın ilk günü veya bayramdan hemen önce fitre verilebilmektedir. Müslüman bir kişi hem kendinin hem de küçük çocukların filtrelerini vermekle yükümlüdür. Fitrenin amacı, yaşanılan toplumun hayat standartları baz alınarak bir günlük yiyeceğin karşılanmasıdır. Fitre verme, toplumda yardımlaşmanın önünü açmakta ve insanlar arasındaki bağın kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Her sene fitre miktarı hesaplanmakta ve ihtiyaç sahiplerine teslim edilmektedir. Fitre için sadece para ödenmemektedir. Buna ek olarak gıda yardımı da yapılabilmektedir.

İslamiyet'te Fitre'nin Yeri

İslamiyet'te fitre paylaşma açısından büyük önem taşımaktadır. Zor durumda olan insanlar, yoksullar ve ihtiyaç sahipleri bu fitreler sayesinde ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. İslam dini paylaşmaya çok önem vermektedir. Bu nedenle maddi durumu iyi olan insanların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını emretmektedir. Böylece yoksul insanlar da yiyecek ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Fitre vererek siz de bir ihtiyaç sahibini sevindirebilir, bayram sevincini yaşatabilirsiniz. İnanangenc.com aracılığı ile fitrenizi yardıma muhtaç insanlar ile paylaşabilirsiniz. Yiyecek ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan insanların yüzünde bir tebessüm oluşturabilirsiniz. Göndereceğiniz her fitre, ihtiyaç sahiplerine doğrudan ulaşmaktadır. Fitre miktarını hesaplayarak bir ailenin günlük yemek ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Fitre Kimlere Verilmez?

Hanefi inancına göre ailedeki üyelere fitre verilmesi uygun değildir. Fitre verilmeyecek kişiler, eş, anne, baba, büyük anne ve büyük baba, çocuklar, torunlar, zenginler, babası zengin olan ergenliğe ulaşmamış çocuklara fitre verilmemektedir. Fitrenin amacı yardıma muhtaç insanların ihtiyaçlarını gidermektir. Zengin ve mal varlığı olan insanlara fitre verilmemektedir. Çevrenizde ihtiyaç sahibi yoksa bağışta bulunabilir, ihtiyaç sahiplerine doğrudan fitrelerinizi ileten derneğimizden destek alabilirsiniz. Sitemiz üzerinden bağış olarak göndermiş olduğunuz her fitre ihtiyaç sahiplerine ulaşmaktadır. Köprü görevi üstlenen derneğimiz aracılığıyla yardıma muhtaç ailelere destek olabilirsiniz. 

Fitre Kimlere Verilir?

Ramazan Bayramı'nın sonlarında veya bayramlarda ihtiyaç sahiplerini gözetmemiz için fitre verilmektedir. Allah-ü Teâlâ'nın emirleri arasında bulunan fitre, bayram sevincini yoksul insanların da yaşamasını amaçlamaktadır. Yardımlaşmanın arttığı, ihtiyaç sahiplerinin bir nebze de olsa rahatladığı bayram günlerinde siz de bir insanın mutluluk sebebi olabilirsiniz. Fitre, kardeşe, teyzeye, halaya, amcaya, dayıya, teyze hala amca dayı çocuklarına, damada, kayınpedere, kayınvalideye ve yoksul insanlara verilebilmektedir.

Fitre Ne Zaman Verilir?

Fıtr sadakası olarak da bilinen fitre, Ramazan Bayramı'nın birinci gününde verilebildiği gibi bayramdan önce de verilebilmektedir. Bayramdan önce verilmesi daha uygun olacaktır. Çünkü bayram günlerinde ihtiyaç karşılanması açısından önce verilmesi daha makuldür. Bayram namazından önce verilen fitre müstehaptır. Şafii mezhebine göre ise fitre, bayramın birinci gününün gün batımına kadar verilmelidir. Aksi takdirde haram sayılmaktadır. Fıtr sadakasını bekletmeden vermek dinimizce daha uygundur.