Fıtır Sadakası Nedir? Nasıl Ve Ne Zaman Verilir?

Fıtır sadakası, Ramazan ayında Müslümanların bayrama ulaşma şükrü olarak verilen vacip bir sadakadır. Diğer adı fitredir. Diyanet İşleri Başkanlığı her sene verilecek fitreyi belirleyerek internet sitesinin ana sayfasında açıklamaktadır. Fitrenin temel amacı, yoksul kimselerin bir günlük yiyecek ihtiyacının karşılanmasıdır. Fıtır sadakası, sadaka verecek kişinin bakmakla yükümlü olmadığı kişilere verilmelidir. Yetimler, yardıma muhtaç kişiler, öğrenciler, komşular, teyze, dayı, amca, gelin, damat, kayınpeder, kayınvalide fitre verilebilecek olan kişilerdir. Burada asıl önemli nokta yoksulun halinden anlayıp yardımcı olmak olduğundan dini açıdan fakir olan kişilere verilmesidir. Fitre, anne, baba, büyük anne ve büyük babalara, eşe, zenginlere, torunlara, Müslüman olmayanlara, babası zengin olan ergen olmamış çocuklara verilmemektedir. 

Fıtır Sadakası Nasıl Verilir?

Fitre, para olarak verilecek ise ailedeki her fert üzerinden hesaplanmalıdır. Diyanet İşleri başkanlığı bu seneki fitre miktarını 28 TL olarak hesaplamıştır. Eğer Ramazan ayında doğan bebek olursa fitre hesaplamasına dahil olur. Bayramda doğan bebekler için fitre ödemesi yapılmasına gerek yoktur. Fitre nakit olarak verilebildiği gibi erzak yardımı ile de verilebilir. Erzak kolisine buğday, arpa, hurma gibi yiyecekler konulabilir. Etrafınızda fitre verilecek kimse yok ise bir hayır kurumu üzerinden bağış yapabilirsiniz. İnanan genç, yardıma muhtaç kişilerin de bayram sevincine ortak olması adına bağış kampanyaları düzenlemektedir. Böylece yapacağınız bağışlar doğrudan ihtiyaç sahipleri ile buluşturulmaktadır. Siz de bu bağışlara katkıda bulunmak isterseniz sitemiz aracılığıyla bağış yapabilirsiniz. 

Fıtır Sadakası Ne Zaman Verilir?

Fitre, genellikle Ramazan ayının sonlarına doğru verilmektedir. Ramazan ayının şükrü olarak kabul edilen fitrenin bayramın ilk günü verilmesi şart değildir. Fitre Ramazan ayı içerisinde herhangi bir gün verilebilir. Fakat bayramdan önce verilmesi daha uygun olur. Böylece yardıma muhtaç kişiler bayram sevincine ortak olmuş olur. Peygamber Efendimiz fitrenin bayram namazınsan önce verilmesinin daha uygun olduğunu söylemektedir. Ramazan fitrenizi yoksul, öğrenci, yetim ve yardıma muhtaç kişiler ile paylaşmak için sitemizden bağış yapabilirsiniz. gönderdiğiniz her bağış şeffaflılık içerisinde ihtiyaç sahipleri ile buluşacaktır.