Bağış Yapmak Kurban Yerine Geçer Mi? Vekaleten Kurban Bağışı

Kurban kesmenin İslam dini için önemi büyüktür. Her Kurban Bayramı'nda müslümanlar kendilerine emredilen bu önemli görevi yerine getirmektedir. Kurban kesme işleminde bazı kurallara uyulması gerekmektedir. Kurban edilecek hayvanın usule uygun bir şekilde kesilmesi bu kuralların en başında gelmektedir. Kurban etinin fakir ve muhtaçlar ile paylaşılması da bu kurallardan biridir. Çünkü kurban kesmenin amacı yoksullara yardım etmek ve paylaşmaya teşvik etmektir. Kurban kesmenin getirdiği bazı sorumluluklar da bulunmaktadır. Bu sorumlulukların yerine getirilmesi, kurban ibadetinin kabul olmasını sağlayacaktır. Fakat bazı kişiler, kurban kesmek yerine bu parayı veya kurbanı bağışlamak istemektedir. Bu durum akıllara şu soruyu getirmektedir. Bağış yapmak kurban yerine geçer mi? Her sene Kızılay kurban bağışı gerçekleşmektedir. Kurban bağışı diyanet tarafından da yoğun bir destek görmektedir. Hatta bazı kişiler adaklık kurban bağışı yapmak için diyanet ve Kızılay'a başvuru yapmaktadır.

Allah-ü Teâlâ, fakir ve muhtaç insanlara yardım etmeyi farz buyurmuştur. Fakat kurban bağışı yapmak, kurban ibadeti yerine geçmemektedir. Kurban kesim işlemi olmadan hayvanı sadaka niyetine vermek, kurban ibadeti yerine geçmemektedir. Bu durumun tam tersi olarak kurban bedelini bağışlamak da yine kurban ibadetinin geçerli olmasına engel olmaktadır. Kurban ibadeti sadece bağış yapan kişinin vekalet vermesi ile kabul olunmaktadır. Vekalet verilen kurban, o kişinin adına kesilirse kurban ibadeti yerine getirilmiş olacaktır.

Vekaleten Kurban Bağışı Nedir?

Müslümanlar için kurban kesme ibadetinin anlamı büyüktür. Allah-ü Teala ‘’ Şimdi sen, Rabbine kulluk et ve kurban kes.’’ ayeti ile kurban kesmenin önemini vurgulamaktadır. Yoksul ve ihtiyaç sahiplerinin senede bir kez bile olsa et yemelerini, zengin ve varlık sahibi insanların kurban etini ihtiyaç sahipleri ile paylaşmalarını istemektedir. Ayrıca kurban, Rabbimizi hatırlamayı ve bize verdiği nimetlere şükür etmemizi sağlayan bir ibadettir. Kurban bağışı yaparak Allahın bizlere verdiği nimetlere şükrünüzü dile getirebilirsiniz.

Vekaleten kurban bağışı, vekaleti verilen kurbanın dini esaslara uygun bir şekilde kesilerek 12 ay boyunca dağıtılmasını ve ihtiyaç sahiplerinin bu kurban etinden faydalanmasını sağlayan önemli bir yardımlaşma seçeneğidir. Kurbanınızın vekaletini vererek inanangenc.com aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelere gönderebilirsiniz. Sizin adınıza kesilen kurbanlar, ülkemizde yaşayan fakir, öğrenci, kimsesiz kişiler ile paylaşılmaktadır.

Vekaleten Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Vekaletini verdiğiniz kurbanlar derneğimiz aracılığı ile ülkenin dört bir yanında yaşayan yoksul ailelere gönderilmektedir. İnanangenc.com sitesine giriş yaptığınızda bağış yap butonuna tıklayarak bağış işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Her yaptığınız bağış, bir ailenin sofrasını zenginleştirmektedir. Kimsesizlere, yoksul ve ihtiyaç sahiplerine göndereceğiniz kurban etleri, tarafımızca ailelere iletilmektedir. Köprü görevi üstlenen derneğimiz ile güvenli bir şekilde vekaleten kurban bağışı yapabilirsiniz. Gönderdiğiniz bağışlar kesim aşamasında video ve görüntülerle belgelenir ve size iletilir. Bağışınızın tüm aşamalarında bizden şeffaf şekilde bilgiler edinebilirsiniz.

Kurban Bağışı Yapılabilecek Yerler

Hayır yapmak ve vekaleten kurbanını bağışlamak isteyen kişiler genellikle güvenilir bir kurum arayışına girmektedir. Bazı kurum ve kuruluşlar bu kurban bağışlarını kabul edip fakir ve yardıma muhtaç kişiler ile paylaşmaktadır.

Vekaleten kurban bağışlarınızı derneğimiz aracılığıyla ihtiyaç sahibi kimselere ulaştırabilir, Allah-ü Teâlâ tarafından farz kılınan kurban ibadetinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

İnanan Genç, 820 milyon insanın açlıkla mücadele ettiği dünyada yardım etmek ve hayır severler insanlarla ihtiyaç sahiplerini buluşturmak için hizmet vermektedir. Bu noktada vekaleten kurban bağışı yapabileceğiniz derneğimizden, kesim anında video ve görüntüleri alabilir; bağışınızın kimlere ulaştığını en şeffaf şekilde öğrenebilirsiniz.

Kurban Bağışı Fiyatları Nedir?

İnanan Genç'e vekaleten bağış yapabileceğiniz kurbanlıklar için belirlenmiş kurban fiyatlarını aşağıda görebilirsiniz.

  • Yurt İçi Kurban Bedeli: 2000 TL
  • Yurt Dışı Kurban Bedeli: 100 $

Vekaleten Kurban Bağışı Yapmak Caiz Mi?

Kurban bağışı yapmak caizdir. Kestiğiniz kurbanı, yardıma muhtaç kişiler ile paylaşmak sevabı arttıracaktır. Kurbanın amacı da paylaşmayı yaymak ve insanlara yardımcı olmaktır. Vekaleten kurban bağışı yapılabilmektedir. Vekil verdiğiniz biri sizin adınıza kurbanı keserse ibadetiniz kabul olacaktır. İnanangenc.com sitemiz üzerinden her dönem kurban bağışı yapılmaktadır. Kurban bağışı yapmak için sitemizde bulunan numaralarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Sitemiz aracılığıyla bağışladığınız her kurban ihtiyaç sahipleri ile buluşmaktadır.