Adak Kurban Nedir? Adak Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Adak, bir olayın gerçekleşmesi için adanan, olayın gerçekleşmesi halinde kesilen kurbana verilen isimdir. Adağın yerine getirilmesi için kesilen hayvan ise adak kurbanıdır. Dinimizde adak adamak ve bu adağı gerçekleştirmek mübahtır. Adak kurbanını adayan kişi kesmelidir. İstenilen şartın gerçekleşmesi durumunda bu adağın kesilmesi gerekmektedir.

Adak Kurban Yenir Mi?

Adak adayan kişi, eşi, çocuklar, anne, baba ve torunlar bu adak etini yiyememektedir. Etin yenilmesi halinde, yenilen etin bedeli yoksul kişilere dağıtılmalıdır.

Adak Kurban Kesilmezse Ne Olur?

Adak kurbanı, kişinin istediği bir olayın gerçekleşmesi ile kesilmektedir. Kişi bu dileğin gerçekleşmesi ile adak kurbanı kesmek zorundadır. Dileğini bu şarta bağlayan kişiler, kurban kesmek ile yükümlüdür. Adak adamanın dini yükümlülüğü yoktur. Kişi kendi isteği ile adak adayabilmektedir. Fakat bir kez adak adandıktan sonra şartlar gerçekleşir ise bu kişi adağını uygulamak zorundadır. Kur'an-ı Kerim'de adak hakkında ayetler bulunmaktadır. Allah'a verilen sözün tutulması, adağa uygun davranılması kulların vasıfları arasında yer almaktadır. Adak adandıktan sonra tek bir şartla yerine getirilmemelidir. Allah-ü Teâlâ, Allah'a isyan içeren konularda adak adayan kişilerin bu adağını gerçekleştirmemesini emretmiştir. Adanılan adağın gerçekleştirilmemesi kişinin günaha girmesine neden olmakta ve Allah'a karşı sözünü yerine getirmemesine yol açmaktadır.

Adak Kurban Fiyatları

Adak kurban fiyatları her sene değişiklik göstermektedir. Yurt içi ve yurt dışı kurban bağışlarınız için farklı fiyat tarifleri mevcuttur. Bu fiyatlar her sene güncellenmektedir.

Yurt içi kurban bedeli: 2000 ₺

Yurt dışı kurban bedeli: 100 $

İhtiyaç sahiplerine adaklarınızı ulaştırmak için İnanangenç.com üzerinden bağış yapabilir, adağınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirsiniz. 

Vekaleten Adak Kurban Bağışı

Adanılan bir adaktan kişi ve yakın çevresi yararlanamamaktadır. Bu nedenle pek çok kişi adak adadığında bu adağını fakir ve yoksul kişiler ile paylaşmaktadır. Yakın çevresinde bu durumda olan birileri olmayan kişiler ise vekaleten adak kurban bağışı yapmaktadır. Adak kurbanlarınızı bağışlayabileceğiniz pek çok kurum ve kuruluş vardır. İnanangenc.com aracılığı ile adak kurbanlarınızı fakir ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktayız. Bizlere gönderdiğiniz tüm adak ve kurbanların güvenli bir şekilde ihtiyaç sahiplerine gittiğine emin olabilirsiniz. Bağış alan sitemizde tüm ihtiyaç sahiplerini gözeterek bağışlarınızı iletmekteyiz. İhtiyaç sahiplerinin yüzünü güldüren bu uygulamaya siz de katkıda bulunarak bağış yapabilirsiniz. Yaptığınız her bağış kişilere ulaştığında sizlere bilgisi verilmektedir. Ayrıca kurban kesimi sırasında size özel fotoğraf ve videolar cep telefonunuza iletilir. Böylece endişe hissi yaşamadan, adağınızın ihtiyaç sahipleri ile buluştuğuna emin olabilirsiniz.

Sitemizde yer alan bağış yap butonuna tıkladığınızda hemen bağış işlemleriniz gerçekleşecektir. İstediğiniz miktarda para yardımı, adak kurbanları ve yoksulların ihtiyacını karşılayacak bağışları buradan yapabilirsiniz. Yoksul ve ete ulaşamayan insanların sesini duyurarak aranızda köprü görevi görmekteyiz. Yapacağınız her bağış, bir ailenin mutluluğuna sebep olacaktır. Hemen bağış yapmak için sitemizi kullanabilir.